content a0 a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9
Start / Lagar & författningar / Tillstånd och anmälningar

Tillstånd och anmälningar

Verksamhetsutövare som vill etablera sig eller tillfälligt sälja tjänster i Sverige behöver enligt EU:s tjänstedirektiv kontakta Strålsäkerhetsmyndigheten inom nedan angivna områden för att söka tillstånd, registrera eller anmäla sin verksamhet:

Laser

För att få använda starka lasrar (klass 3B och 4) i samband med exempelvis lasershower eller på nattklubbar krävs tillstånd från Strålsäkerhetsmyndigheten. Från och med 1 februari 2009 krävs även tillstånd för innehav och användning av starka laserpekare på allmän plats och skolgårdar. Tillstånd beviljas om det finns förutsättningar för att kraven i laserföreskriften kan uppfyllas.

Myndigheten beslutar i tillståndsärenden inom fyra veckor efter det att en fullständig ansökan har kommit in. Om det är nödvändigt på grund av utredningen i ärendet kan handläggningstiden förlängas med ytterligare två veckor.

 Ansökan om tillstånd för laser

Läs mer om Laser 

Solarier

Du som äger eller tänker starta en solariesalong ska anmäla det till miljö- och hälsoskyddsförvaltningen eller motsvarande i den kommun där verksamheten ska bedrivas. Som solarieägare är du skyldig att följa Strålsäkerhetsmyndighetens föreskrifter men sedan hösten 2007 är det kommunerna som har tillsynsansvar över solarier.

Myndigheten beslutar i tillståndsärenden inom fyra veckor efter det att en fullständig ansökan har kommit in. Om det är nödvändigt på grund av utredningen i ärendet kan handläggningstiden förlängas med ytterligare två veckor.

 Ansökan om tillstånd

Läs mer om solarium

Mikrovågstorkning

Myndigheten reglerar verksamheter som använder mikrovågstorkning och bedriver tillsyn för att kontrollera att torkningen sker på ett säkert sätt från strålskyddssynpunkt. Du som använder mikrovågstorkning i din verksamhet måste från och med den 1 mars 2012 ha tillstånd från Strålsäkerhetsmyndigheten.

Anmälan om påbörjad torkning behöver göras till och med den 29 februari 2012. Därefter träder myndighetens nya föreskrifter i kraft som innebär att tillstånd behövs från myndigheten.

 Anmälan om påbörjad torkning med mikrovågor

Läs mer om mikrovågstorkning


Senast uppdaterad/granskad 2012-01-19