content a0 a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9
Start / Om myndigheten / Tema strålsäkerhet / Artiklar / Storskalig sanering inleds snart

Storskalig sanering inleds snart

Bil med mätutrustning

Även om kärnkraftverket i Fukushima Dai-ichi i dag är i så kallat säkert läge, vilket innebär att det inte längre finns risk för nya utsläpp, så påverkas omgivningen under lång tid framöver. Ett stort antal personer är fortfarande evakuerade, områden ska saneras och livsmedel måste kontrollmätas.

Den 11 mars 2011 inträffade den stora kärnkraftsolyckan i Japan. Det drabbade kärnkraftverket, Fukushima Dai-ichi, är nu i så kallat säkert läge, vilket innebär att det bland annat finns fungerande kylning av härden, bättre information om läget på anläggningen samt att temperaturen i härden är under 100 grader.

För att kartlägga hur mycket strålning som de boende i Fukushima utsattes för har de japanska myndigheterna påbörjat en studie för att kartlägga den individuella dosen för invånarna i prefekturen. En fördjupad undersökning riktar sig till invånare i evakueringszonerna samt de personer utanför evakueringszonerna som eventuellt kan ha exponerats för högre doser.
Barn är extra känsliga för strålning och i ett projekt ska de japanska myndigheterna följa 360 000 barn i prefekturen Fukushima livet ut genom att regelbundet undersöka deras sköldkörtlar. Sköldkörteln tar upp radioaktivt jod, som är ett av de ämnen som frigjordes vid olyckan, och risken för cancer i sköldkörteln ökar.

Evakueringszonerna utökades efterhand

Kvällen den 11 mars, samma dag som jordbävningen och tsunamin inträffade, rekommenderade japanska myndigheter utrymning inom en radie av tre kilometer från kärnkraftverket Fukushima Dai-ichi och inomhusvistelse ut till tio kilometer. Den rekommendationen ändrades tidigt nästa morgon till utrymning ut till tio kilometer, vilket i sin tur ändrades till 20 kilometer vid middagstid samma dag. Tre dagar senare, den 15 mars, kom ytterligare en rekommendation om inomhusvistelse inom en radie av 20–30-kilometer från kärnkraftverket. Tio dagar senare uppmanades människor i detta område i stället att utrymma, om än frivilligt. 

– Den 22 april utfärdades ett totalförbud mot att vistas inom en radie av 20 kilometer från kärnkraftverket. Samtidigt togs rekommendationen om inomhusvistelse mellan 20–30 kilometer bort och nya evakueringszoner infördes, säger Jan Johansson, utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten.

En av dessa nya evakueringszoner sträcker sig till omkring 50 kilometer nordväst om Fukushima Dai-ichi. I det området riskerar markbeläggningen att ge en stråldos på över 20 millisievert (mSv) per år till personer som bor där. En ny zon på 20–30 kilometers radie från kärnkraftverket upprättades också, där invånarna skulle vara förberedda på att evakuera om läget förvärrades. Den upphävdes den sista september. Förutom den förbjudna zonen och evakueringszonen mot nordväst är i dag även ett antal mindre områden där markbeläggningen kan ge en stråldos på 20 mSv per år utrymda.

Utsläppen påverkar livsmedelsproduktionen

Med hjälp av mätningar och beräkningar kartlägger japanska myndigheter utsläppets konsekvenser. Den japanska regeringens bedömning är att utsläppet från olyckan i Fukushima utgör mellan 10 och 20 procent av det totala utsläppet från olyckan i Tjernobyl 1986.

Större utsläpp av radioaktiva ämnen till havet har skett vid tre tillfällen. Två gånger skedde detta oavsiktligt. Det tredje utsläppet gjordes avsiktligt av Tokyo Electric Power Company (TEPCO) som driver anläggningen. TEPCO dumpade vatten med låg radioaktivitet för att få plats att lagra vatten med högre radioaktivitet. Även om utspädningen i havet gör att koncentrationen av radioaktiva ämnen är förhållandevis låg kan utsläppen fortfarande ge lokala problem när radioaktiva ämnen ansamlas i sediment nära kusterna. Radioaktivitet har mätts upp i plankton i sådana nivåer att det kan påverka havslevande varelser i framtiden.

Utsläppen av radioaktiva ämnen har lett till betydande problem för livsmedelsproduktionen i Japan. I det tidiga skedet efter olyckan gällde det främst jod i dricksvatten, mejeriprodukter och bladgrönsaker. I ett senare skede har det till exempel gällt cesium i till exempel teblad, kött från biffkor som ätit förorenat foder och ris som odlats på förorenad mark.

– Kontrollmätningar på livsmedel kommer att krävas under lång tid framöver, säger Jan Johansson.

Barnen prioriteras vid sanering

Japanska myndigheter har sagt att de under de två kommande åren ska arbeta för att minska stråldosen till vuxna med hälften och till barn med 60 procent. Storskalig sanering ska inledas under våren 2012. Saneringen fokuserar på områden där dosen överstiger 20 mSv per år med målet att komma under 20 mSv. I områden där dosen är lägre än 20 mSv per år ska sanering genomföras med målet att komma så nära 1 mSv per år som möjligt.

Områden där barn vistas ska prioriteras särskilt med målet att snarast komma så nära 1 mSv per år som möjligt. Därefter ska saneringen fortsätta för att ytterligare minska barns exponering för strålning från markbeläggningen.

David Persson

Faktaruta

11 mars
Jordbävningen och tsunamin inträffar. Japanska myndigheter rekommenderar utrymning inom en radie av tre kilometer från kärnkraftverket Fukushima Dai-ichi och inomhusvistelse ut till tio kilometer.

12 mars
Tidigt på morgonen ändrar japanska myndigheter rekommendationen till utrymning ut till tio kilometer, vilket senare under dagen ändrades till 20 kilometer.

15 mars
Rekommendation om inomhusvistelse inom en radie av 20–30-kilometer från kärnkraftverket.

25 mars
Rekommendation om frivillig utrymning inom en radie av 20–30-kilometer från kärnkraftverket.

22 april
Totalförbud utfärdas mot att vistas inom en radie av 20 kilometer från kärnkraftverket. Rekommendationen om inomhusvistelse mellan 20–30 kilometer tas bort. Nya evakueringszoner införs och en av dessa nya evakueringszoner sträcker sig till omkring 50 kilometer nordväst om Fukushima Dai-ichi.


Senast uppdaterad/granskad 2012-01-13